На 10 февруари честитим празника на пчеларите!

На 10 февруари православната църква чества деня на Св. Валентина и на Св. Харалампий, който е смятан за закрилник на пчеларите.

Историческата личност Харалампий е живял през ІІ век, заемал е епископската катедра в гр. Магнезий, гръцката област Тесалия. Като много от раннохристиянските мъченици  и той загива в името на вярата през 198г. от н.е. В негова чест ,само на 10 февруари, в църквата се освещава мед, за който се счита, че след това има божествена и изцеляваща лечебна сила.
Според народното вярване Св. Харалампий е покровител, защитник от болестта чума, която в миналото е вземала много жертви. За да се предпази населението от страшната болест и да бъде омилостивен светията – българите са му отредили ден за честване в традиционния календар.
Св.Харалампий е повелител и на пчелите. Затова и пчеларите го смятат за свой закрилник.  Медът произведен от пчелите е основно средство в народната медицина за лечение на много заболявания. Той отдавна е доказал своите лечебни свойства.Традицията повелява, на този ден, на обредния хляб да се слага мед.  Медът е наистина свещен – ценен като злато и лекуващ редица заболявания, но ползите от пчелите – тези чудни и работливи създания – далеч не се изчерпва с меда. Много хора се страхуват от тях, поради опасност от ужилване и евентуална алергична реакция, но това е погрешно схващане. Пчелите не нападат, ако не се чувстват застрашени. Те не са агресивни и дори да ги оставите да пълзят по кожата ви, ако не ги предизвикате, няма защо да се страхувате от тях. Изключително ценни са, но малцина са наясно, че без пчели е застрашен животът на земята. Знаете ли защо и познати ли ви са тези ползи от пчелите? Земеделието е невъзможно без пчелите. Те опрашват културите и гарантират добра реколта. Там, където ги няма, се налага да се прави ръчно опрашване, което е трудоемко и неестествено. В някои части на света е развито подвижно пчеларство, при което земеделците наемат пчелни семейства, поставят ги близо до културите си и така решават проблема с опрашването.

От пчелите зависи и опрашването, и съществуването на 80% от растенията на земята. Краят на пчелите ще означава край и на човечеството. Освен меда пчелите ни дават още много продукти, които са пълни с витамини и минерали, укрепват имунната система и подпомагат лечението на редица заболявания. Сред тях са прашецът, прополисът и пчелното млечице.

Отровата на пчелите се използва за нестандартно и нетрадиционно лечение на възпалителни заболявания като артрит. Лечението с отрова от пчели, посредством ужилване от тях, е древно и се е практикувало още в древни Индия, Китай, Египет. Днес то продължава да се използва от лечители за въздействие върху сърцето и кръвоносните съдове.

Народът почитал св. Харалампий, като в негова памет приготвяли хлябове и освещавали мед за предпазване от различни болести. В деня на пчеларския празник – 10-и февруари, християните не работели, жените ставали рано, замесвали и опичали от една до три пшеничени питки, които украсявали с направени от тесто кръстове или пчелни кошерища. Цялото семейство отивало в църквата на голяма литургия. Стопанката носела в нова бохча опечените топли питки, восъчни пити, пълни с мед или мед в малки гърненца. Свещеникът ги прикадявал и пожелавал здраве. Според традицията след връщането от голямата литургия в чест на светеца хлебните питки, намазани с мед, се раздавали на три съседски къщи – където имало болен, една се хвърляла на покрива, друга се давала на домашните животни, а трета – на децата за лек срещу шарка и други болести. С кадения мед мажели челата на децата за здраве, а на младите булки – против уроки. Каденият Харалампиев мед бил основното лекарство в домашната аптека на българското семейство.

Имен ден празнуват Валентина, Валя, Валентин, Валери, Валерия, Вальо, Хараламп, Харалампи.

Ако ви харесва нашата публикация може да я споделите в: