На 7 януари православната християнска църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Иисус. Йоан Кръстител е наричан и “Предтеча” тъй като вървял преди Христос и подготвял хората за неговото раждане.
Традиции и обичаи на Ивановден
Ивановден е празник на кумството и побратимството. Народните обичаи повеляват кумовете или деверът да “къпят”, пръскайки публично с вода младоженците, които са сключили брак преди една година. Младото семейство трябва да посрещне своите гости и да занесе на кума вино, кравай и месо.
Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т.нар. „мръсни дни” е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
На Ивановден всеки именник трябва да почерпи. Лоша поличба е, ако на днешния ден никой не почете именника или не му дойде на гости.На Ивановден обичаят повелява да се почитат кумовете. Затова тази вечер се ходи на гости на кума. В никакъв случай не се ходи с празни ръце. Кумът се дарява с баница, вино, краваи и кървавица.
Обичаят повелява в него да се избанят и булките и младоженците, които са се взели в зимните дни преди Ивановден. След това къпането продължавало, но само за тези момци и момичета, които носели името Иван и Иванка.На някои места в България девойките, наречени водичарки, ходят по къщите на близките си роднини. В бяло бакърено котле тя събира подаръци, дребни монети, след като е целунала ръка на стопанина на къщата.На Ивановден се избира „мъжка кума“ – човек, който ще води хората на хорото и ще е символ на силата и мъжкото достойнство. В някои райони на България този обичай се е съхранил като част от празничната програма, свързана с Ивановден.
Празничната трапеза
Ивановден се свързва и с богатата празнична трапеза. Обикновено на масата присъстват ястия като свинско месо, баница, варена пшеница и греяна ракия. В някои региони се приготвя специален обреден хляб, който се разчупва и благославя за здраве и берекет.
Имен ден
Ивановден е сред най-разпространените именни дни в България. На този ден празнуват близо 330 000 българи, всички, които носят имената Иван, Иво, Йоан, Ивайло, Иванка, Ивана, Иванета, Ива, Йоана, Йоанна, Ивелин, Ивелина, Ивайла, Ивета, Ивон, Ивона, Ивалина, Иванина, Ванина, Ваньо, Ваня, Калоян, Деян, Йовко, Йовка, Йото, Йонко, Йонка, Яне, Яна, Жан, Жана. По традиция домът на именника е отворен за гости, а празникът е съпроводен с веселие, песни и много подаръци.
Източник: Standartnews.bg