Сезон 4 на кулинарното риалити ”Гозбата на България” започва с епизод от Костинброд- града на Константин Велики!
Милен и Мишел доста се постараха да повторят рецептите на своите домакини Ина и Габи- любимата семейна рецепта за кюфтета от тиквички със сос и традиционните за този край пържено и питки пълнени с кайма и лук.
Сезон 4 ще премине под мотото ”Традицията среща съвремието” и в него ще представим тенденциите в съвременната българска кухня, както и автентичните български гозби.
ЗА КОСТИНБРОД
Град Костинброд се намира в Западна България, на 16 км от столицата ни. Разположен е в Софийската котловина и през него минават две реки Блато и Белица, притоци на река Искър.през 1974 г. След присъединяването на близките села Маслово и Шияковци, Костинброд е обявен за град и става административен център на едноименната община . По своя говор, облекло и обичаи жителите на общината се числят към шопите . Ежегодно Костинброд е домакин на популярния фолкорен фестивал ”Шопски наниз”. А неговата основателка Русанка Колева днес ще бъде в журито на ”Гозбата на България”.
Скретиска -Дворецът на Константин Велики
Сега обаче ще надникнем в любопитната и не толкова позната история на мястото, на което се намира днес градът на нашите домакини Ина и Габи. Кога са дошли първите заселници е трудно да се определи,но в Костинброд са открити няколко наистина уникални археологически находки. Римската пътна станция Скретиска- е първата спирка западно от Сердика по античния трансбалкански диагонален път, който и до днес свързва Запада със Изтока. В околностите на тази голяма пътна станция през 4 век била построена модерна владетелска резиденция, наречена Скретиска – една от най луксозните резиденции на римските императори, в цялата Империя,в която отсядал Константин Велики.Открито е и ранно-византийско селище Кратискара в местността Градището. Костинброд е мястото, в което по късно бил издигнат един от първите големи християнски храмове по тези земи. За името на града се разказват много легенди и предания, но като село – вече с настоящето си име, се споменава в една грамота на Иван Асен II, като селище пазител на прохода Петрохан, както и в Мрачката грамота на Иван Александър от 1347 година. В непосредствена близост до Костинброд се намира Шияковския манастир, в който Васил Левски основава местния таен революционен комитет. След освобождението Костинброд бележи бурно развитие, особено след като през 1914 г. видният индустриалец д-р Никола Чилов, създава най-голямото химическо предприятие на Балканите с износ в САЩ, Западна Европа и Япония и е автор на първата реклама в България за пудра ‘’Идеал’’, по текст на поетесата Дора Габе. Неговият паметник днес е разположен пред бъдещия градски музей на Костинброд, а скоро градът ще има и свой парк с красива ботаническа градина.