В празничния епизод на ”Гозбата на България”, който ще излъчим в навечерието на Великден, Патрисия и Евгени готвят в село Кубратово, в дома на тяхната домакиня Краси Паунова.
Освен вкусните рецепти за курбан чорба и яйчен пастет, тя им показа интересна техника за боядисване на красиви, разноцветни яйца с използване на люспи от кромид лук. Преди да ви дадем рецептата, ще си припомним различните версии за появата на тази традиция.
Защо боядисваме яйца за Великден?
Великденските яйца са най-популярният символ на обичания християнски празник. Интересно предание свързва появата на червеното яйцe с Мария Магдалена. Свидетел на Христовото възкресение, тя заминава за Рим, за да разкаже за чудото и отива при самия импepaтop Tибepий. Тъй като при него не било прието да се ходи с празни ръце, тя му подала едно яйце с думите “Христос Воскресе”. Императорът изненадан попитал: “Как може някой да възкръсне от мъртвите? Все едно това бяло яйце да стане червено”. И яйцето на мига се обагрило в червен цвят. Затова червеният цвят за великденските яйца е и основен.
Друга легенда разказва, че когато Исус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли със „запъртьци“(неизлюпени развалени яйца). Те обаче по божията воля, щом се докосвали до тялото му, се превръщали в здрави, хубави, червени яйца. В чест на това чудо хората започнали да боядисват великденските яйца червени.
Различна история относно възникването на тази традиция.
Когато разпънали Христос на кръста, една кокошка дошла и снесла под него яйце. Стичайки се върху яйцето, кръвта му го обагрила в червено. Затова и първото яйце се боядисва в червено. С него се натъркват бузките или се чертае кръст по челото на децата за здраве и се заравя в нивата за плодородие.
Някои отдават началото на традицията на Дева Мария. Тя присъствала на разпъването на Христос и носела със себе си яйца за войниците, за да не измъчват твърде много и твърде дълго сина ѝ. Когато сълзите ѝ паднали върху яйцата обаче, те се оцветили в червено.
Римска легенда пък свързва този обичай с името на император Марк Аврелий.
В деня, в който той се родил, една от кокошките на майка му, снесла яйце, изпръскано с червени точици. Това било изтълкувано като знак за раждането на велик император. Така, от 224 година, сред римляните се наложила практиката да разменят помежду си като поздрав боядисани кокоши яйца.
Не е за пренебрегване и вероятността английският крал Едуард I да е станал причината за въвеждането на великденската традиция с боядисването на яйца. Според преданията, през XIII век кралят нарежда да бъдат боядисани и украсени 450 яйца със специални позлатени листа. Тe са представени като великденски дар от кралското семейство
Привържениците на рационализма са убедени, че всичко опира до 40-дневния великденски пост. В този период е забранено да се употребяват животински продукти, в това число и яйца. Кокошките обаче не спират да снасят, а яйцата се трупат и трупат. За да ги съхранят за по-дълго време, стопаните ги сварявали и за да не ги объркат после с пресните, ги боядисвали, използвайки натурални оцветители. Постепенно тази практика се превръща в ритуал, съпровождащ великденските празници.
Обикновено яйцата се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота. Има десетки видове бои по магазините и разнообразни техники за боядисване, но напоследък се наблюдава засилен интерес към използването на естествени багрила.
На Патрисия и Евгени им беше интересно и забавно заедно с домакинята им в Кубратово, Краси, да направят великденски яйца, използвайки люспите от кромид лук.
Стъпките за боядисването на яйца:
1. Суровите яйца се обгръщат с люспи от кромид лук, като не е необходимо да са покрити изцяло.
2. Завиваме яйцето в чорап и връзваме с конец края му. Поставяме в тенджерата студена вода и боя, която трябва да е един от трите основни цвята- син, зелен или червен.
3. Допълваме с вода, докато покрие напълно яйцата. Слагаме 2 с. л. оцет и варим 20 минути.
4. Изваждаме яйцата и ги оставяме да изстинат.
5. След това ги намазваме с олио, за да станат лъскави и цветовете да бъдат по-ярки.
Ето, че нашите великденски яйца са готови.
Гледай с усмивка и готви с удоволствие! С ‘’Гозбата на България’’!
Ще се радваме, ако сте научили нещо ново и полезно от нашия уебсайт. За нас е важно вашето мнение. Можете да ни последвате в социалните мрежи: Facebook, Instagram и в канала ни в YouTube.