Боб с капаче готвиха в епизод 11 на „Гозбата на България” Патрисия и Евгени. Повозиха се на ГАЗ-53, сготвиха си боб, грабнаха победата и отпрашиха към следващото предизвикателство. Понатрупаха ценен опит младежите и с всеки изминал епизод на предаването стават все по-уверени. Е, имаха малки препъни камъчета Пати и Евгени, но те ще им бъдат бързо простени, щом приключват с победа.
Домакинята Рени Кунова от с. Въбел предложи хубава рецепта за боб в гювечета, покрити с капачета от тесто. Рецептата изобщо не е сложна и ми се струва, че не би затруднила почти никого – особено пък ако решите да използвате готово тесто. Е, домашното е в пъти по-хубаво, така че, ако искате добър краен резултат, не шмекерувайте, а запретнете ръкави и омесете хубаво тесто. Точно така, както го направи и Рени. Харесвам по-богати теста. Едно е обикновеното тесто само с вода, съвсем друго става, ако замените водата с прясно мляко. Ако добавите и кисело, още по-добре, пък ако чукнете и яйчице в него, става просто чудно. Това ми е най-любимата комбинация за тесто – с прясно мляко, кисело мляко, яйца и олио.
Искам да кажа няколко неща за месенето на хубаво тесто. Много е важно да се спазват пропорциите в рецептите, които изпълнявате и по-точно съотношението на мая, течни съставки и брашно. Не пренебрегвайте съветите на опаковките мая. Обикновено 7 грама суха мая се равняват на половин пакетче прясна мая или около 20-21 грама, което количество пък е достатъчно за 500 г брашно. Ако добавите по-малко мая към вашето печиво, то ще втаса по-бавно, но няма да бъде драматично. Ако обаче сложите повече, това ще повлияе на вкуса и на структурата на хляба или питката. След като изстинат, те ще се ронят много и няма да са въздушни и мекички, както на всички ни се иска, когато приготвяме тестени изкушения.
Иначе тестените капачета и тестените купички не са нещо необичайно, правят се на много места. Безспорно е много атрактивно. Казвам го от личен опит. Преди много години приготвих за първи път за гости тестени купички, пълнени с пилешки хапки със зеленчуци и гостите ми останаха изключително впечатлени. На капачетата може да се направи декорация от по-твърдо замесено тесто, със сигурност ще изглежда още по-внушително. Конкретно в тази рецепта тестеното капаче служи, за да може да се задуши ястието по-добре под него и затова се поставя плътно около отвора на гювечето, така, че да не може да излиза въздух. Обаче има и друг вариант. Ако искате капачето да ви служи само за декорация.
Може да приготвите и цели гювечета от тесто – и купичката, и капачето. За целта се увиват с фолио купичките на гювечетата и се обръщат с дъното нагоре върху тава. Фолиото се намазва с олио. Поставя се тестено кръгче, което внимателно се разтегля плътно по стените на купичката. Капачетата също се увиват с фолио, което се намазняват. Върху тях се слагат кръгчета разточено тесто, оформят им се дръжки и се прави някаква декорация. Така приготвените тестени части се намазват с разбит жълтък с малко вода и се изпичат до готовност. След това се пълнят по желание с каквото сте си приготвили.
По отношение на боба – той в тази рецепта се приговя лесно и бързо, защото е сварен. И на практика Пати и Евгени нямаше толкова къде да объркат. Явно добре са си изпържили бекончето, щом като на журито така много се хареса J и това, че Евгени го наряза на дооста големи парчета всъщност се оказа предимство за тях. Има още нещо, което ми направи впечатление при готвенето на младежите. Добре е първо да се подредят и нарежат всички необходими продукти и след това като се започне пържнето, само да се добавят един по един. А не както направиха те – първо да сложат мазнината да се загрява и чак след това да започнат да си режат продуктите. Така рискуват да се гонят отново сред пушеците J
Ако ви е станала интересна рецептата за боб с капаче, може да я видите подробно в последния епизод на „Гозбата на България” онлайн на сайта на телевизия Евроком https://eurocom.bg/show/gozbata-na-blgariya. А следващия епизод на предаването може да гледате на малкия екран в събота от 21.00 ч., с повторение в сряда от 22.00 ч, разбира се по телевизия Евроком.
Каква рецепта да ви предложа аз днес? Понеже домакинята Рени говори за ракия в тестото, реших да ви покажа една Лелина пита от ловешкия край, също с ракия. Първоначално мислех да ви напиша рецепта за тестените кошнички с пълнеж от пилешки хапки и зеленчуци, но все пак питката надделя.
Ето я и нея.
Лелина пита
Необходими продукти:
1 с.л. олио
1 с.л. кисело мляко
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
1 ч.л. ракия
1/3 кубче прясна мая
250 мл хладка вода
около 400 – 500 г брашно
краве масло за намазване
шарена сол за поръсване
Маята се разтваря във водата и от всички продукти се замесва мекичко тесто. Оформя се на топка и се оставя се да втаса 10 минути. След това се премества в намаслена тава, разплесква се на плоска питка и се оставя за още 10 минути да втаса. Слага се да се пече в загрята на 180градуса фурна. Когато хване лека коричка – след 7-8 минути печене, се изважда и се намазва с парченце краве масло. Връща се във фурната и се пече до зачервяване. Изважда се, обръща откъм долната страна и се маже хубаво с масло. Поръсва се с шарена сол. След това се обръща в нормален вид 🙂 и отново се маже хубаво с масло. Ръси се шарена сол.
Хапва се топла.
Автор: Илиана Николова
Снимки: Гозбата на България