Безспорно един от най-вкусните десерти е баклава. В България го свързваме с новогодишната трапеза, но обичаме да хапваме по всяко време на годината.
Ако имате специален повод или просто Ви се яде сладко, то баклавата винаги ще подобри настроението Ви и ще Ви зареди с енергия. Предлагаме Ви изпитана и много вкусна класическа рецепта в 10 стъпки, но преди това, ще Ви разкажем малко повече за това сладко изкушение.
Историята на баклавата
Тя ни връща в VIII век пр.н.е. в Месопотамия, където учените смятат, че асирийците са направили първите баклави от точени кори с мед и счукани ядки, които изпичали на огън. Гръцките моряци и търговци редовно посещавали Месопотамия и не след дълго те толкова харесали баклавата, че до III век пр.н.е. тя се сервирала в заможните гръцки домакинства. Именно на тях се приписва подобрението в това популярно лакомство, защото те овладяват изкуството да точат тестото изключително тънко. Те нарекли сладкиша фило (Filo).
Арабите добавили розова вода и кардамон, докато арменците предпочитали карамфил и канела, а сръбските сладкари станали известни със създаването на баклава със 100 слоя или повече. Историята на баклавата се променя завинаги, когато повечето народи, които разработвали собствени версии на баклавата, паднали под Османско владичество. Няма спор, че именно в Османската империя между XV и XIX век в пищните кухни на султани, везири и паши, тя се сдобива с истинското си величие. По-късно освободените народи си я харесали и тя останала част от любимите им десерти.
По време на пътешествието си през различни етноси и векове, баклавата обогатява и усъвършенства своя вкус.
В началото корите били заливани с мед, а след това със захарен сироп. Колкото до различните видове и имена, легендата разказва, че сладкарите в дворцовата кухня на султана, трябвало всеки ден да поднасят нов десерт на падишаха, затова измайсторили десетки различни форми и начини за надипляне на баклавата, а подправките и ядките също варирали.
Снимки: Гозбата на България, tastepak.com
Необходими продукти:
- Готови кори за баклава – 2 пакета
- Орехи – 400 гр
- Захар, кафява – 800 гр
- Масло – 150 гр.
- Олио – 150 мл
- Лимон – 1 бр
- Ванилия – 3 пакетчета
Начин на приготвяне:
1. Настъргваме кората на един лимон и я оставяме настрани.
2. Разтопяваме маслото и олиото на тих огън.
3. Начукваме орехите на дребно, но да има и по-едри парченца.
4. Започваме със сиропа, за да има време да изстине, за да залеем по-късно баклавата. Слагаме в средно голяма тенджера захарта (800 гр.) и заливаме с вода в съотношение 5:3. В конкретния случай за 800 гр захар е необходимо да сложим 480 мл вода.Изстискваме половин лимон във водата и слагаме на тих огън докато захарта се разтвори. След което махаме от котлона докато се изстуди.
5. Започваме полагането на корите. Идеалният вариант е тавичка с размера на разгънатата кора, но ако нямате такава, използвате голяма правоъгълна тава.Слагаме кора след кора, като намазваме всяка кора с разстопаната мазнина.
6. След като сме сложили корите от първия пакет покриваме с начуканите орехи. За по-фин и деликатен аромат, тук разпръсваме кората от лимона.
7. Върху ореховия слой започваме да нареждаме кора по кора втория пакет, като намазваме всяка кора с разстопената мазнина.
8. Последната кора не я мажем с масло. Нарязваме баклавата на ромбчета, квадратчета, правоъгълници или каквито искаме форми и заливаме обилно с останалото масло.
9. Слагаме във фурната (180 градуса за 30-45 мин)
10. Изваждаме хубаво изпечената баклава и започваме бавно да заливаме с вече изстиналия сироп.
Баклавата е готова за ядене след 2-3 часа, но най-богатия вкус се постига след като престои една нощ. По желание може да я украсите отгоре с настърган шам фъстък.
Добър апетит!
Автор: Емил Рангелов
Гледай с усмивка и готви с удоволствие! С ‘’Гозбата на България’’!
Ще се радваме, ако сте научили нещо ново и полезно от нашия уебсайт. За нас е важно вашето мнение. Можете да ни последвате в социалните мрежи: Facebook, Instagram и в канала ни в YouTube.